21 تیر 1388

گفتگوى پارسه با رتبه اول مهندسى مکانیک سال 85/86

گفتگوى پارسه با رتبه اول مهندسى مکانیک سال 85/86

ابوالفضل اسنقى که توانسته رتبه اول را در رشته جامدات بیاورد می گوید آزمون کارشناسى ارشد سال گذشته خوب بوده و همان طور که انتظار داشته مثل آزمون هاى ازمایشى پارسه بوده مخصوصا سوال هاى درس جامدات . ابوالفضل فلسفه ساده ایى براى درس خواندن دارد او تصمیم گرفته در ازمون سراسرى شرکت کند چون مى خواسته ادامه تحصیل بدهد چون فکر مى کرده این به هر حال مسیرى بوده که باید مى رفته است و اضافه مى کند مى شود تا حدودى علاقه را هم در نظر گرفت وقتى آدم به چیزى مثل درس خواندن علاقه پیدا کند دورشدن از آن مسیر برایش خیلى سخت مى شود.

کسى که معدل در دوره کارشناسى به طور متوسط نزدیک 17 بوده خودش را دانشجویى معمولى مى داند که نه زیاد بالا بوده ونه زیاد پایین . ابوالفضل معتقد است دانشجوى موفق بودن در دوره کارشناسى تا حد خیلى کمى در میزان موفقیت در آزمون ارشد تاثیر دارد اما این طور نیست که این تاثیر عمده باشد او مى گوید آماده شدن برى ازمون کارشناسی ارشد با گرفتن معدل بالا در دانشگاه خیلى فرق دارد. دلیلش هم این است که بچه هایى که در دوره کارشناسى خیلى خوب نمره  مى گیرند بچه هایى هستند که روابط خوبى با استاد ها دارند پروژه هاى خوبى ارائه میدهند و در این ضمینه خیلى قوى هستند. ولی از لحاظ درسى هم خیلى برتر از همردیف هاى خودشان نیستند. اما در ازمون کارشناسى ارشد فقط سواد و وقتى که در اختیارداوطلب گذاشته شده مهم مى شود .

این 200 امتیازیه پارسه درباره آشنایى با ما میگوید من و چند نفر از دوستانم یک اکیب 6- 5 نفره بودیم که تصمیم گرفته بودیم با هم براى ارشد درس بخوانیم. هر کدام مان رفت یک سمت که جستجو بکند تا بفهمیم کدام موسسه بهتر است. با توجه به پرس و جویى که از بچه هاى پارسال کرده بودیم وبا تجربه اى که خودمان از ازمون کارشناسى داشتیم , که باید یک جایى برویم و در آزمونهاى آزمایشى اش ثبت نام کنیم.موسسات مختلف را در نظر گرفتیم. دو سه تا از بچه ها با رتبه بالاى هاى  سالهاى قبل ارتباط خوبى داشتند. آنها مى گفتند بروید سراغ پارسه. ما هم آمدیم پارسه .

ابوالفضل توصیه کاربردى و قابل توجهى به پارسه مى کند. به نظر او فونت هایى که با آن جزوهاى پارسه را تایپ کرده بودند بچه ها را اذیت مى کرده است . او توضیح مى دهد: " ما عادت کرده ایم فونتهاى کتابى بخوانیم و فونتهایى که حالت دست نویس دارد خواندنش برایمان دشوار مى شود ; بخصوص که در شکلها بیشتر اینطور بود" ابوالفضل به آن کسانى که جزوه هاى پارسه را طراحى مى کنند, پیشنهاد مى کند نگاهى به کتابهاى کارشناسى ارشد موجود در بازار بیندازند تا حرف او دستشان بیاید!

این داوطلب برگزیده آزمون سراسرى کارشناسى ارشد مى گوید براى موفقیت در آزمون, برنامه ریزى چندان مشخصى نداشته است! در حالى که ما خیلى متعجب شده ایم و این حتما از چشمهاى گرد و ابروهاى بالا رفته مان پیداست, او توضیح مى دهد که فقط به صورت ذهنى میدانسته که هر روز باید چه کار کند و کدام درس را بخواند." در هر روز هر قدر که مى شد درس مى خواندم. مثلا در اواخر تابستان با روزى 2 ساعت شروع کردم و نزدیکى هاى کنکور تا روزى 7 - 8 ساعت هم رسید.با توجه به ضعف هایم و با توجه به درس هایى که در رشته امتحانى ضریب بالاترى داشتند براى هر کدام زمان بندى مى کردم و روى آن درس ها یى که مثل خود جامدات مهم تر بود بیشتر وقت مى گذاشتم". ما که از بیم بد آموزى هاى این قسمت از حرف هاى رتبه اول آزمون ارشد مى خواستیم این کلمات را شطرنجى کنیم! اما در راستاى احترام به مخاطبان به شما اجازه دادیم که خودتان حواس تان باشد و این تکه از حرف هاى ابوالفضل خان را شوخى تصور کنید!!!

ابوالفضل اسنقى به بچه هایى که امسال مى خواهند درآزمون پارسه شرکت کنند مى گوید :"حتما بیایید در آزمون هاى پارسه شرکت کنند و تحت تاثیر کسانى هم که مى گویند این آزمونها استاندارد نیست و این سئوالات سلیقه اى است, قرار نگیرند . دو سه تا از دوستانم را مى شناختم که بعد از هر آزمونى که خراب مى کردند, سریع خودشان را تبرئه مى کردند که این سئوالات استاندارد نیست. مى دانید که چه مى گویم !"

ابوالفضل در رشته مهندسى مکانیک جامدات آزمون سراسرى کارشناسى ارشد , رتبه اول را آورده و اینطور که به نظر مى آید او همان کسى خواهد بود که لپ تاپ پارسه را به خانه و شاید هم خوابگاه دانشجویى مى برد.اما با مزگى ماجرا به این است که در میان همه برگزیده هاى پارسه اى که ازشان درباره احتمال اینکه لپ تاپ پارسه را ببرند مى پرسیدیم, ابوالفضل با کمترین اعتماد به نفس و با شکاکانه ترین لحن پاسخ داد: بعید مى دانم!